sukcesy11

week 22 27 28 29 30 31

Chór szkolny

skanuj0017

Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Pawła II powstało z inicjatywy księdza biskupa Kazimierza Górnego, który poprosił Siostry Prezentki o prowadzenie szkoły. Szkoła rozpoczęła działalność edukacyjną 1 września 1997 roku - długa jest jednak historia, z której ta szkoła wyrosła. Siostry Prezentki, które prowadzą liceum, działalnością edukacyjną i wychowawczą zajmują się od 1627 roku. Wtedy właśnie powstała pierwsza w Polsce szkoła dla dziewcząt, założona przez Sługę Bożą Matkę Zofię Czeską. Szkoła Matki Zofii Czeskiej kształcąca dziewczęta istnieje w Krakowie do dziś jako liceum i gimnazjum. Również szkoła w Rzeszowie, choć koedukacyjna, jest kontynuacją tego samego dzieła wychowawczego Matki Zofii Czeskiej.

Szkoła rozpoczęła swoja działalność w 1997 roku, w pierwszym roku swego istnienia korzystała z budynku parafialnego Parafii Farnej. Aktualną siedzibą szkoły jest budynek przy ulicy księdza Józefa Jałowego 1. Jest to dawna bursa księdza Feliksa Dymickiego, założona dla chłopców z ubogich rodzin wiejskich. Budynek ten służy liceum od 1998 roku. Od 1999 roku działa tu również Gimnazjum Sióstr Prezentek.

Do ważniejszych wydarzeń szkoły można zaliczyć poświęcenie Sztandaru Liceum, które odbyło się w 20 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Patron liceum zaprasza uczniów do wierności Chrystusowi i Ojczyźnie. Młodzież liceum często wyjeżdża na wycieczki, rajdy, bierze udział w pielgrzymkach. Tradycją szkoły były wyjazdy na spotkania z Ojcem Świętym - patronem szkoły. Chwile osobistych spotkań uczniów z papieżem Janem Pawłem II z pewnością zaliczyć można do najpiękniejszych w życiu.

Cechą charakterystyczną szkoły, jest jej profil wychowawczy. Szkoła prowadzona jest przez Siostry Zakonne i jako szkoła katolicka czerpie swoje zasady wychowawcze od Sługi Bożej Matki Zofii Czeskiej - za nasze najważniejsze zadanie uważamy stworzenie takiego środowiska wychowawczego, by młody człowiek mógł się integralnie w szkole rozwinąć - we wszystkich aspektach człowieczeństwa. Naszym hasłem są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Na szkołę patrzymy jak na poszerzony dom rodzinny, w którym wartości ważne dla całego narodu są stale gruntowane w coraz to nowych pokoleniach". Pragniemy, by szkoła była miejscem wzrastania w chrześcijańskiej wierze, w wierności nauce Kościoła, w wierności ideałom patriotycznym. Pragniemy również, by młodzi ludzie uczyli się rzetelnej pracy, odpowiedzialności, szacunku do drugiego człowieka i uczciwości. Szkoła jest oczywiście, przede wszystkim miejscem znacznego wysiłku intelektualnego - realizowany program nauczania, wymagania, które stawiają nauczyciele - to wszystko wymaga od ucznia naprawdę rzetelnej pracy.

Baza lokalowa szkoły ciągle jest udoskonalana, podejmowane są konieczne remonty - pomieszczenia poddasza i sutereny zostały zagospodarowane i przystosowane do potrzeb szkoły. Powstała biblioteka z czytelnią, pracownia informatyczna i siłownia oraz pomieszczenia dla samorządu. W 2003 roku została zakończona budowa sali gimnastycznej z zapleczem. W nowym budynku mieści się również kaplica i aula szkolna. Szkoła posiada także własny internat, w którym mieści się kaplica. Tu uczniowie mają szanse na chwile indywidualnej modlitwy i skupienia.

16 października 2003 r. - w 25. rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II - przeżywaliśmy w naszej szkole najważniejszy dzień w dziejach jej istnienia - poświęcenie nowo wybudowanej kaplicy i sali gimnastycznej. Do tego wydarzenia cała społeczność szkolna przygotowywała się już od bardzo długiego czasu. Ta doniosła uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez J.E. ks. bp Kazimierza Górnego, ks. Stanisława Zycha, ks. prałata Józefa Sondeja oraz księży katechetów z naszej szkoły - ks. Dariusza Trojnara i ks. Wacława Sopla. Jednym z punktów uroczystości było poświęcenie kaplicy. Na jej opiekuna wybrano św. Józefa - w naszej szkole jest on patronem chłopców.
Po uroczystej Uczcie Pańskiej wszyscy uczestnicy przeszli do sali gimnastycznej, gdzie zostali oficjalnie przywitani przez Siostrę Dyrektor. W trakcie tego spotkania mogliśmy oglądać montaż słowno-muzyczny o Ojcu Świętym przygotowany przez uczniów IVB LO pod opieką pani prof. Grażyny Materny, występy chóru szkolnego oraz uczniów ze szkoły muzycznej nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie, wśród których znalazły się 2 uczennice naszej szkoły. Uroczystość zakończyła się przemówieniami zaproszonych gości - Matki Generalnej Zgromadzenia Sióstr Prezentek, J.E. ks. biskupa Kazimierza Górnego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, projektantów, inżynierów i innych zaproszonych gości.

IMG 5088    Rok szkolny 2015/2016 >>
DSC 1383    Rok szkolny 2016/2017 >>